Tarih:Nisan 30, 2013 Kategori:

Diş Beyazlatma Yaptırabilir miyim?

Kalıcı dişlere sahip herkes diş beyazlatılmasından faydalanabilir. Diş hekiminiz, ağız sağlığınızı değerlendirerek sizin için en iyi olan beyazlatma yöntemini tavsiye edecektir. Diş hekiminiz lekelenmenin türü ve şiddetine bağlı olarak, aşağıdaki tedavileri önerebilir:

Yiyecek ve tütünün neden olduğu dış lekelenmeyi gidermek için diş hekimi tarafından profesyonel temizlik yapılması

Diş hekimi ziyaretleri arasındaki yüzey lekelerinin çıkarılmasına yardımcı olmak için, beyazlatıcı bir diş macununun kullanılması

Daha etkin beyazlık için, uygun, ekonomik bir beyazlatma jeli veya beyazlatma bantlarının kullanılması

Daha inatçı lekeler veya sararma için diş hekimi muayenehanesinde veya evde beyazlatma

Düzensiz veya hasar görmüş olan dişleri düzeltmek için vener kaplama veya dolgu

Sizin için en iyi olan beyazlatma tekniğinin hangisi olduğunu diş hekiminize danışınız.

Beyazlatmada en iyi sonucu sararmış dişler verir. Kahverengi veya gri dişler, tetrasiklin veya aşırı florür tüketiminden dolayı lekelenen veya beneklenen dişler, beyazlatılsa bile istenilen sonucu vermeyebilir.

Periodontal hastalığı olan veya özellikle dişleri hassas olan kişiler, dişetlerini tahriş edebilen kimyasal beyazlatma tekniklerinden kaçınabilirler.

Ön dişinizde diş rengindeki dolgular, kuronlar, kaplamalar veya dolgu varsa, beyazlatma önerilmez çünkü beyazlatma, bu malzemelerin rengini değiştirmez ve yeni beyazlayan gülüşünüzde göze çarparlar. Diş hekiminiz bunun yerine vener kaplama veya dolgu gibi başka seçenekler önerebilir.

Ciddi diş veya çene problemlerini içeren bazı durumlarda, ortodontik problemleri düzeltmek için önerilen kuron veya kaplama da daha beyaz ve çekici bir gülüşe sahip olmanızı sağlayabilir.

 

Dişlerimin Beyazlığını Nasıl Koruyabilirim?

Zamanla yiyecekler, içecekler (özellikle, kahve, çay, kola ve kırmızı şarap) ve sigara kullanımı yeni beyazlatılmış dişlerinizi gittikçe karartacaktır. Bunu engellemek ve inci beyazlığındaki gülüşünüzü korumak için önlemler alabilirsiniz. Dişleri beyazlatmak için gerekli olan süre ve/veya para ile kıyaslandığında, dişlerinizi en parlak şekilde tutmak için yalnızca küçük bir çaba sarf etmeniz yeterlidir.

İşte size yeni beyazlayan dişlerinizi korumak için birkaç ipucu:

Yüzey lekelerini çıkarmak ve sararmayı önlemek için, beyazlatıcı diş macunu kullanın.

Lekeye neden olan içecekler veya yiyecekleri tükettikten sonra hemen ağzınızı çalkalayın veya dişlerinizi fırçalayın.

Kahve, çay, kola ve kırmızı şarap gibi leke bırakan içecekleri içmek için pipet kullanın.

Mavi veya pembe temelli parlak bir ruj tonunu kullanın. Dişlerinizi daha beyaz gösterecektir. Turuncu veya kahverengi tonlarından kaçının.

Beyazlatmayı tekrarlamaya ihtiyacınız olup olmadığını kontrol edin. Kullandığınız beyazlatma yöntemine bağlı olarak, altı ayda bir veya bir yıl veya iki yıl sonra rötuşa ihtiyacınız olabilir. Çok fazla sigara veya kahve içiyorsanız, daha sık rötuşa ihtiyacınız olabilir.