Tarih:Mayıs 2, 2013 Kategori:

Yeniden doğmak demektir. Zaten kaybedilmiş olan bir dişin fonksiyon ve estetiğini taklit eden gelişmiş bir cerrahi yöntemdir. Diş kaybı olan bir kemik alanında içinde diş olmadığı için kemik küçülme gösterir. Geri çekilir ve daralır. Kemik varlığı ise çok kıymetlidir. İmplant yerleştirilmiş olması kemik kayıplarının önüne geçmesi açısından da önem taşır.

İmplantlar titanyumdan üretilmiş diş kök fonksiyonunu taklit etmek üzere çeşitli biçimlerde tasarlanmış, yüzey yapısı kemikle adaptasyonu sağlamak üzere özel hazırlanmış metal yapılardır. Bunlar özel gelişmiş teknoloji gerektirir.

Bu uygulama, tek diş eksikliklerinde köprü yapmak yerine tercih edildiğinde yandaki dişlerin kesilmemiş olmasıyla ve fazla sayıda diş eksikliklerinde hareketli protezler (takılıp çıkartılabilen) yerine sabit protez seçeneklerine imkan vermesi yada hareketli protezlere sağlam alt yapı hazırlaması bakımından önem taşır.

Kemik yetersizliği hallerinde implant öncesi tetkik ve çene kemiğinin hazırlanması için ön cerrahi girişimler gerektirir. Uygun vakalarda kemik tozu takviyeleri veya kemik nakilleri ile yeterli kemik desteği sağlanmalıdır.

Uzman diş doktorlarınca gerçekleştirilen implant uygulaması karmaşık bir işlem değildir. Klinikte lokal anestezi ve doğru sistemlerle diş çekiminden çok daha az bir travma ile gerçekleşir. İyi bir postoperatif bakım ile problemsiz iyileşme dönemi geçirilir. Hasta açısında ağrısız ve rahat ama planlama, hastayı ve kemik yapıyı hazırlama açısından öncesinde yüksek bilgi, beceri ve tecrübe gerektiren çok dikkatli ve titiz bir çalışma prosedürüdür.

Ancak her hastaya implant yapılamaz. Bazen hiç implant yapmamak daha hayırlı olabilir. 1-Genel sağlık durumu, 2-kötü alışkanlıkları,3-çene kemiği yapısı çok iyi değerlendirilmelidir. Sistemik hastalıklar, aşırı sigara tüketimi ya da diş sıkma gibi kötü alışkanlıklar, uzun süre dişsiz kalma ya da dişeti hastalıkları ve kötü alışkanlılar nedeniyle kemik erimeleri gelişmiş ve ileri düzeye gelmişse mevcut kemik yapısı implant uygulamasına engel oluşturur.

Çağın mucizevi gelişimi implantların en mükemmeli dahi gerçek bir diş değerinde olamaz. İleri düzeyde madde kaybı olan umutsuz dişler yada diş köklerini çekip yerine implant tercihi yapmadan önce tedavi sürecinde ısrarcı davranmak önem taşır.

Faydaları

  • İmplantlar hayat kalitenizi arttırırlar.
  • Çiğnemeniz iyileşir ve çiğneme sırasındaki tatminiz artar, bağlı olarak daha sağlıklı ve dengeli beslenirsiniz.
  • Dental implanlar mevcut kemik yapınızı koruyarak kemik erimesini durdurur.
  • İmplantlar konuşmanızı düzeltir ve ağız kokunuzu azaltır.
  • İmplantlar sizi daha genç hissetirir ve kendinize olan güveninizi arttırır ve daha mutlu bir sosyal hayat sağlar.